Sportakrobaatika

Sportakrobaatika on dünaamiline ja vaatemänguline spordiala, mida harrastavad nii naised kui ka mehed. See spordiala arendab jõudu, vastupidavust, koordinatsiooni, painduvust ja julgust. Harjutusi sooritatakse koos muusikaga, et saavutada keha liikumise suuremat väljendusrikkust. Sportakrobaatika õpetab kehavalitsemise oskust erinevate akrobaatiliste elementide sooritamisel nii matil kui ka õhus. Seepärast on see spordiala kaasatud muu hulgas ka lendurite, kosmonautide ja langevarjuhüppajate treeningprogrammi.

Akrobaatikal on pikk ja iidne ajalugu. Siiski ei loetud akrobaatikat kuni kaasajani võistlusspordiks.
Peale sportakrobaatika spordialana kasutusele võtmist Nõukogude Liidus 1939. aastal, hakati ala kui võistlussporti arendama ka Saksamaal, Hiinas, Poolas ja Bulgaarias.
Esimene võistlus peeti Varssavis, oktoobris 1957. aastal, kus osalesid võistkonnad Nõukogude Liidust, Bulgaariast, Poolast ja Ida-Saksamaalt. Esimesed Euroopa Meistrivõistlused peeti Riias 1978. aastal.

Rahvusvaheline Sportakrobaatika Föderatsioon (International Federation of Sports Acrobatics/IFSA) loodi 10 liikmesriigiga Moskvas 1973. aastal. Koos reeglite ja määruste koostamisega, võistlus- ja hindamisjuhendite loomisega, hakkas ala rahvusvaheline tuntus kasvama. Rahvusvahelise Võimlemisliiduga (FIG) liitumise ajaks 1998. aastal, olid Rahvusvahelise Sportakrobaatika Föderatsiooniga liitunud 54 riiki. ROK-i tunnustuse pälvis IFSA 1984. aastal, 1994. aastal loodi aga 27 liikmesföderatsiooniga – Euroopa Sportakrobaatika Föderatsioon (European Sports Acrobatics Federation/ EUROSAF). Peale IFSA liitumist FIG’ga oli loomulik, et ka EUROSAF otsis tunnustust Euroopa Võimlemisliidu (UEG) juures ning liitus sellega jaanuaris 2000. aastal.

UEG sportakrobaatikat tutvustav video:

Sportakrobaatika koreograafiaga põimitud võistluskavad sooritatakse standardsel võimlemisplatsil (12 m x 12 m).

Eestis toimuvatel sportakrobaatika võistlustel võisteldakse järgmistes vanuseklassides:
  • Miniklass 7-8 (NDP9 Grade level 1)
  • Miniklass 7-10 (NDP9 Grade level 2)
  • Lasteklass 8-13 (NDP9 Grade level 3)
  • Lasteklass 8-15 (NDP9 Grade level 4)
  • Noorteklass 9-16 (Youth AG)
  • Juunioriklass 11-16 (FIG AG 11-16)
  • Juunioriklass 12-18 (FIG AG 12-18)
  • Juunioriklass 13-19 (FIG AG 13-19)
  • Meistriklass 15 ja vanemad (FIG Seniors)
  • Rahvuslik meistriklass*

*Rahvusliku meistriklassi paari/rühma partneritest üks peab võistlusaastal olema vähemalt 16-aastane ja maksimaalne lubatud vanusevahe partnerite vahel on 7 aastat. Juhul, kui paari/rühma partneritest noorim on võistlusaastal 14-aastane, siis vanusevahele piiranguid ei seata.